Kiilto teadus-, arendus- ja innovatsioonidirektor Soilikki Kotanen on oma doktoritöös teinud märkimisväärse läbimurde, uurides ohutumaid alternatiive praegu kasutusel olevatele tööstuslikele liimidele. Tema uurimus keskendub reaktiivsetele ja kuumsulamliimidele, pakkudes uuenduslikke lahendusi tööstuse ühele põhiprobleemile.
Miks on uuring oluline?
Polüuretaan, mida kasutatakse laialdaselt liimides, sisaldab traditsiooniliselt isotsüanaati, mis on tervisele ohtlik, põhjustades astmat ja vähiriski. Euroopa Kemikaaliamet on seetõttu piiranud isotsüanaadi kasutamist, lubades seda kasutada ainult vastava väljaõppe saanud spetsialistidel. Kotaneni eesmärk oli leida turvalisemaid lahendusi, mis ei ohustaks kvaliteeti ega tugevust.
Kotaneni doktoritöö uuris isotsüanaadivaba polüuretaani (NIPU) tootmist kahe reaktsioonimeetodi abil. Uuringu käigus avastati komponendid, mis reageerivad kiiresti toatemperatuuril ja mille liimide nakkejõud on paljulubavad. Siiski ilmnes, et veekindlus on traditsioonilisest polüuretaanist nõrgem, mis vajab edasist uurimist.
Tööstuslik perspektiiv
Kuigi alternatiivsete komponentide kasutuselevõtt on väljakutsuv nende piiratud kättesaadavuse ja protsessitingimuste tõttu, näitavad uuringu tulemused, et ohutumad lahendused on võimalikud ilma kvaliteedis järeleandmisi tegemata. Uurimus avab ukse edasisteks arendusteks, sealhulgas lisaainete mõju uurimiseks liimi omadustele, veekindluse parandamiseks ja uute rakenduste leidmiseks olemasolevatele lahendustele.
Kotanen rõhutab, et kuigi praegused komponendid on kaitsevahenditega kasutamisel ohutud, on oluline uurida alternatiivseid meetodeid, et leida uusi liimitüüpe ja rakendusi. Kiilto jätkab tugeva teadus- ja arendustegevusega, et pakkuda oma partneritele uusimat teavet ja arendada tööstust koos edasi.
Mõju tööstusettevõtetele
Uued alternatiivsed komponendid võivad oluliselt mõjutada tööstusettevõtteid, parandades tervise ja ohutuse tingimusi, aidates täita regulatiivseid nõudeid ja vähendades tootmiskulusid pikemas perspektiivis. Kui uued komponendid suudavad pakkuda sarnast või paremat jõudlust kui traditsioonilised polüuretaanid, võivad ettevõtted saavutada konkurentsieelise. Lisaks võib alternatiivsete komponentide kasutamine edendada innovatsiooni ja jätkusuutlikkust, aidates ettevõtetel arendada keskkonnasõbralikumaid ja turvalisemaid tooteid.
Muudatused võivad olla eriti olulised ehitusmaterjalide, autotööstuse, mööbli- ja puidutööstuse, elektroonikatööstuse ja pakenditööstuse valdkondades, kus turvalisemad liimid võivad vähendada töötajate terviseriske ja parandada töötingimusi.
Millised on väljakutsed
Kahtlemata kaasnevad selliste muudatustega mitmed väljakutsed, nagu jõudlus ja kvaliteet, kulud, regulatsioonid ja standardid, tootmisprotsesside kohandamine, turvalisus ja terviseohud ning ka turundus ja tarbijate teadlikkus. Need väljakutsed nõuavad põhjalikku uurimistööd, koostööd ja investeeringuid, et tagada alternatiivsete komponentide edukas integreerimine tööstusliimidesse.
Tulevikusuunad
Tööstusliimide valdkonna tulevikusuunad on mitmekesised ja keskenduvad peamiselt jätkusuutlikkusele ja innovatsioonile. Üha enam pööratakse tähelepanu keskkonnasõbralike lahenduste arendamisele, sealhulgas veepõhiste ja lahustivabade liimide kasutamisele, mis aitavad vähendada keskkonnamõju. Taaskasutatavad ja lahtivõetavad* liimid muutuvad samuti populaarsemaks, võimaldades tooteid taaskasutada ja toetades ringmajandust.
Kõrge jõudlusega rakendused, nagu elektrisõidukite akude liimimine, nõuavad liimidelt suuremat temperatuuritaluvust ja tugevust. Kergekaaluliste ja komposiitmaterjalide kasutamine kasvab, eriti autotööstuses ja lennunduses, kus liimid mängivad olulist rolli nende materjalide ühendamisel ilma tugevust ohverdamata.
Ühtlasi ka tervise ja ohutuse küsimused muutuvad jätkuvalt olulisemaks, eriti seoses isotsüanaatide kasutamisega. Tööstusliimide tootjad peavad arvestama rangemate tervise- ja ohutusnõuetega ning pakkuma ohutumaid alternatiive. Nutikad liimitehnoloogiad pakuvad uusi funktsioone, mis ulatuvad traditsioonilisest liimimisest kaugemale.
Digitaaliseerimine ja tööstus 4.0 põhimõtete rakendamine mõjutavad samuti tööstusliimide turgu. Nutikad tootmisprotsessid, reaalajas jälgimine ja andmeanalüüs parandavad liimide kvaliteedikontrolli ja tõhusust. Need suunad näitavad, kuidas tööstusliimide valdkond areneb, et vastata muutuvatele nõudmistele ja väljakutsetele, pakkudes samal ajal turvalisemaid ja keskkonnasõbralikumaid lahendusi.
Kotaneni uurimistöö on oluline samm tööstusliimide turvalisemaks muutmisel, pakkudes uusi teadmisi ja võimalusi isotsüanaadivabade polüuretaanide kasutamiseks. See uurimus aitab kaasa tööstuse jätkusuutlikkusele ja ohutusele, pakkudes samal ajal kvaliteetseid lahendusi. Kiilto ja teiste ettevõtete koostöö teadusasutustega näitab, kui oluline on innovatsioon ja teadus- ning arendustegevus tööstuse edendamisel. Tulevikus on oodata suuri läbimurdeid, mis muudavad tööstusliimide kasutamise turvalisemaks ja keskkonnasõbralikumaks.
* lahtivõtmise tehnoloogiaga võimaldab elementide kontrollitud lahtivõtmist, muutes võimalikuks nende lõputu taaskasutamise