Moodulehitus kogub populaarsust – valmiselementidel on palju eeliseid

Tänapäeval tundub, et uued hooned võivad kerkida kõigest ühe päevaga. Mõnikord see ongi nii. Moodulehitus võimaldab elemente või mõnel juhul isegi terveid maju paigalduskohast eemal kokku panna. Sel traditsioonilise ehitusmeetodi alternatiivil on palju eeliseid. Näiteks võimaldab see pidevalt kontrollida õhutemperatuuri ja -niiskust.  

Traditsioonilised hooned ehitatakse algusest lõpuni kohapeal, moodulehitus toimub aga tehastes, kus moodulid kokku pannakse ning sageli ka viimistletakse ja isegi sisustatakse.

Selle asemel, et tuua ehitusplatsile valuvormide jaoks liiva, tsementi, vett ja puitu, toimub valamine elemenditootja ruumides ning ehitusplatsile tuuakse valmis seina- ja põrandaelemendid. Sama kehtib puidust ja terasest elementide kohta. Kui valmis moodulid on ehitusplatsile transporditud, pannakse need hoone loomiseks suuremaks üksuseks kokku.

Palju eeliseid iga ilmaga

Kuna moodulmajad valmistatakse tehases, kontrollitakse õhutemperatuuri ja -niiskust pidevalt, siis traditsioonilises hoones sõltuvad need näitajad aga aastaajast ja ilmastikuoludest. Sõltumatus välistest teguritest ehitusperioodi ajal on üks suurimaid moodulehituse eeliseid.

„Materjalitootjad nagu Kiilto väljastavad materjalide kohta tehnilisi andmelehti ning need kehtivad alati kontrollitud õhutemperatuuri ja -niiskuse tingimustes. Üldiselt tähendab see, et moodulmajade puhul peaks olema vähe kaebusi,“ sõnab Kiilto ehitustoodete tootejuht Kimmo Huttunen.

Täielikult kontrollitud olud võimaldavad koostada elemendiga seoses prognoositavama ajakava, aga need aitavad standardiseeritud töömeetoditega tagada ka parema kvaliteedikontrolli.
 
„Üldine tõhusus tähendab, et ressursside säästmine ja jäätmekäitlus on ehitusplatsil tunduvalt parem,“ märgib Huttonen.

Kontrollitum protsess

Tanel Lonks Kiilto Eestist nõustub Huttuneniga lihtsama kvaliteedikontrolli koha pealt.

„Tehase soe sisekliima võimaldab lühendada materjalide kuivamisaega, hoides ära ehitusniiskusest ja madalast välistemperatuurist tingitud probleeme. Samuti vähendab see järelevalvekoormust – ühe projekti puhul kasutatakse standardseid lahendusi, materjale ja töömeetodeid,“ ütleb ta.

Stabiilsetes oludes on lihtsam ka protsesse välja töötada ja järgida. Lonksi sõnul muudab see projektid kiiremaks. Samuti saab kogu tootmisprotsessi algusest lõpuni jälgida, dokumenteerida ja vajaduse korral muuta.

„Protsessi saab kinnitada ka ISO kvaliteedisertifikaadiga, mis omakorda annab klientidele kindluse, et nad saavad kvaliteetsed tooted,“ sõnab Lonks.

Ettevaatust, lai veos teel!

Moodulehitus pole uus asi, kuid Huttuneni sõnul on valmislahenduste hulk kasvanud viimasel kümnendil, eriti ühepereelamute segmendis. Ka kontorihooned on moodulehituses kasvav suund.

„Näiteks Soomes on see väga populaarne ja valdav ehitusviis peamiselt puidust valmistatud ühepereelamute ehitamisel. Betoonelementide puhul domineerivad kandekonstruktsioonid, nagu talad, sambad ja plaadid,“ sõnab Huttunen.

Moodulehitus on kogunud viimastel aastatel populaarsust ka Eestis. Ilmselgelt ei ole aga materjalide ja tervete elementide ehitusplatsile transportimine sama asi. „Suuremate üksuste transportimisel tuleb aga arvesse võtta logistika eripära, spetsiifikat ja ehitusplatsi üldist ajakava,“ tuletavad nii Huttunen kui ka Lonks meelde.

Koostöö 

Kiilto Eesti on koostööpartneriks eelkõige märja ruumi lahenduste pakkujana mitmele majatehasele, turu võimalused ja potentsiaal on tegelikult aga veelgi suurem. Samas on ka konkurents sarnaste lahenduste pakkujate poolt tihe. Seega tuleb konkurentsivõime tõstmiseks panustada kõikide müügiargumentide tugevdamisele lisaks toote kvaliteedile.  Ka tööstusliimide valdkonnas saame pakkuda majatehastele erinevaid tüüpe puiduliime ja nende kasutamiseks vajalikke professionaalseid teadmisi.