Kuidas erineb suletud tsükli pakend tavalisest taaskasutusest? Millised on selle süsteemi võimalikud eelised ja millised on võimalikud takistused? Need on vaid mõned küsimused, millele vastab Kiilto pakendispetsialist Heidi Kähkönen.
Kähkönen märgib, et suletud tsükli taaskasutuse eesmärk on edendada ringmajandust.
“Suletud tsükli pakendamise all mõtleme süsteemi, kus kasutatud pakendid kogutakse ja töödeldakse taaskasutatud plastiks, mida seejärel kasutatakse uute pakendite tootmiseks samal eesmärgil. Eesmärk on hoida väärtuslikke materjale ringluses, ilma et need satuksid põletamisele või prügilasse.”
Kuidas erineb suletud tsükli pakendamine tavalisest taaskasutusest?
“Majapidamises kasutatavate plastpakendite taaskasutamisel sisaldab saadud plast tavaliselt mitut tüüpi plasti. Tarbijapakendid võivad olla saastunud erinevate soovimatute ainetega. Taaskasutatud plasti kvaliteet sõltub taaskasutusprotsessi käigus sorteerimise ja puhastamise tõhususest.”
Millised on suletud tsükli taaskasutuse eelised?
“Suletud tsükli süsteemis kogutakse soovitud materjal eraldi, nii et taaskasutatud plasti allikas on teada ja materjal on algusest peale puhtam. See lihtsustab taaskasutusprotsessi. Suletud tsükli süsteem aitab säilitada taaskasutatud plasti kvaliteeti piisavalt kõrgel tasemel, võimaldades seda uuesti kasutada ka nõudlikumates toodetes. Lisaks võimaldab suletud tsükli taaskasutus plasti uuesti kasutada samas geograafilises piirkonnas, kus tooteid kasutatakse.”
Millised on suletud tsükli taaskasutuse peamised etapid?
“Protsess hõlmab tavaliselt järgmisi etappe:
- Kogumine: kasutatud pakendid loputatakse ja sorteeritakse konkreetsetesse määratud kogumiskonteinerisse.
- Transport: tühjad pakendid kogutakse ja tarnitakse taaskasutamiseks.
- Taaskasutus ja korduvkasutus: pärast puhastamist saab pakendeid kas uuesti kasutada või töödelda plastgraanuliteks ja kasutada uute pakendite tootmiseks.”
Millist koostööd nõuab suletud tsükli taaskasutus?
“Edu aluseks on mitme osapoole vaheline koostöö. Oluline on kaasata toote kasutajad – kliendid, kes on valmis ja võimelised koguma tühje pakendeid, tagades sealjuures piisava ruumi kogutud pakendite ladustamiseks. Pilootprojektis töötasime koos mitmekesise osalejate grupiga, sealhulgas piimatööstus Hämeenlinna Osuusmeijeri ja Valio tööstusteenuste valdkonnas, Juvenes ja Perho Culinary, Tourism & Business College toiduaineteenuste valdkonnas, Kotka linn, Hamina linn, Helsingi Ülikool ja LTQ Partners professionaalsete puhastusteenuste valdkonnas ning CC-Tukku jaemüügi ja jaotuse valdkonnas.
Lisaks pakendite kogumisega seotud partneritele on vaja jäätmekäitluse ettevõtet või muud üksust, kes suudab korraldada logistikat. Meie pilootprojektis täitis seda rolli LHJ Group. Järgmine oluline partner on taaskasutuskäitleja, kes vastutab kasutatud pakendite muutmise eest korduvkasutatavaks materjaliks. Selles projektis võttis selle ülesande enda kanda Lassila & Tikanoja. Lõpuks vajasime pakenditootjat, kelleks selles pilootprojektis oli Muovi-Heljanko.”
Miks soovis Kiilto proovida suletud tsükli pakendamist?
“Oluline on otsida pidevalt uusi lahendusi, mis vähendavad ressursside tarbimist, vähendavad keskkonnamõju ja edendavad jätkusuutlikumat tarbimist. Olemasolevad tavad ja praktikad tuleb seada kahtluse alla ning uurida alternatiivseid lahendusi. Ilma uusi lähenemisviise katsetamata ei saa me teada, mis töötab hästi ja mis vajab veel parandamist. Seetõttu alustasimegi selle pilootprojektiga.”
Kui edukas see pilootprojekt oli? Mida me õppisime?
“Pilootprojekti saatis suur edu – me suutsime kogutud materjalidest toota edukalt uusi pakendeid. Midagi esimest korda proovida ei ole kunagi lihtne ega sirgjooneline. Vaja oli palju arutelusid ja kokkuleppeid erinevate partnerite vahel, kuid me suutsime kogu protsessi hästi hallata ja oleme tulemusega väga rahul.
Pilootprojekt tõstatas olulisi küsimusi, eriti logistika osas. Näiteks kas kogumiskohtadesse võiks paigaldada kompaktoreid ehk pakendite kokkusurutajaid, et võimaldada suuremate plastimahtude kogumist, vähendades samal ajal nö õhu või tühja ruumi transportimist? Kuidas tuleks hallata väikese mahuga kogumiskohti? Kas taaskasutusettevõtted võiksid saada kogutud plasti eest rahalist hüvitist? Kas plastikogumine võiks osalejatele olla tasuta? Kuidas tagada, et kõige puhtamad plastifraktsioonid suunatakse rakendustesse, mis nõuavad kõrge puhtusastmega materjale?
Need on olulised küsimused, mis vajavad arutelu kogu väärtusahela ulatuses.”
Millised on Kiilto plaanid pakendite osas? Kas pilootprojekt jätkub?
“Otsime alati jätkusuutlikumaid tooraineid ja pakendilahendusi. Meie eesmärk on, et aastaks 2025 oleks 70 % meie pakenditest korduvkasutatavad, valmistatud taaskasutatud materjalidest või pärineksid taastuvatest materjalidest.
Lisaks oleme pühendunud igal aastal vähendama pakendimaterjali kogust toote tonni kohta ning katsetame täidetavate pakendilahendustega – isegi väiksemate pakendite puhul.
Oleme testinud ka tarbijate valmisolekut täidetavate pakendite jaoks ning hetkel viime läbi katseid puhastusvahendite pudelite korduvtäitmise osas professionaalse puhastusteenuste toodete valdkonnas.
Jälgime tähelepanelikult erinevate kliendigruppide valmisolekut võtta kasutusele uusi ringmajanduse lahendusi. Kuigi see konkreetne suletud tsükli pilootprojekt oma praegusel kujul ei jätku, rakendame õpitut ja uurime edasi, kuidas oma võrgustikku veelgi laiendada.”
Millised on pakendispetsialisti kolm soovi pärast seda pilootprojekti?
“Esiteks sooviksin näha rohkem tegelikke tegevusi ja avatud arutelusid. See tähendab ka kuludest rääkimist. Jätkusuutlikumate tegevusmudelite loomine ei ole odav, kuid mis võiks olla olulisem kui investeerimine tulevikku? On selge, et peame õppima tegema asju viisil, mis on keskkonnale parem. Kui me ei katseta, siis me ka ei õpi. Vajalik on koostöö ja investeeringud, vastasel juhul riskime pikas perspektiivis palju kõrgema hinnaga.
Teiseks loodan, et leiame rohkem ettevõtteid ja organisatsioone, kes on valmis koguma plasti suletud tsükli taaskasutuseks. Taaskasutatud plasti järele on suur nõudlus ja vajalike kogumismahtude saavutamine on oluline, et muuta suletud tsükli süsteemid elujõuliseks ja atraktiivseks kogu võrgustikus, kus tõhusus ja kulud jäävad peamisteks parandamist vajavateks teguriteks.
Viimasena loodan, et suletud tsükli pakendamine võimaldab kasutada taaskasutatud plasti isegi sellistes meie toodetes, millel on kõrgeimad kvaliteedi- ja ohutusnõuded nagu kosmeetika ja meditsiiniseadmed.”
Kas Kiilto saab anda juhiseid suletud tsükli taaskasutuse kohta?
“Absoluutselt! Oleme alati valmis jagama oma kogemusi sellest pilootprojektist. Kõik huvilised on teretulnud minuga ühendust võtma.”
Lisateave:
Heidi Kähkönen
Packaging Development Manager
Heidi.kahkonen@kiilto.com
+358 40 837 0830