Kiilto Ventures investeerib Rootsi idufirmasse RECOMA, mis muudab pakendijäätmed vähese CO2 heitega ja täies ulatuses ringlussevõetavaks ehitusplaadiks, mis asendab lisakulude või -koormuseta traditsioonilisi materjale, nagu vineer, kipsplaat ja puitlaastplaat (OSB-plaat). Ja kuna tootmisprotsessi käigus ei lisata uusi materjale, siis on jäätme- ja veekulu nullilähedane.
Ehitustööstus on üks suurimaid CO2 heite ja jäätmete tekitajaid. Ainuüksi Rootsis tekitab ehitustööstus 20% kogu CO2 heitest (samapalju kui kõik Rootsi autod kokku) ja kolmandiku riigi jäätmetest.
„Oleme uhked, et saame kaasa aidata kestliku ehituse arengule ja üleminekule jäätme- ja saastevabadele ehitusmaterjalidele, aidates ettevõtetel ja töövõtjatel teha vajalikke muudatusi juba täna, olemasolevate tööriistade, teadmiste ja hindadega,“ ütleb RECOMA tegevjuht Max Rosenberg.
Uus elu kasutuselt kõrvaldatud jäätmetele
Komposiitpakend, eri tüüpi paberi ja plasti segu, on suurepärane toote tervikluse hoidja, kuid samas raskesti korduskasutav. Seepärast läheb sageli ainult väike osa pakendist korduskasutusse, ülejäänu põletatakse jäätmepõletustehases.
RECOMA patenteeritud protsessis pakendijäätmed (näiteks toidupakendid ja joogipakendid) steriliseeritakse ja peenestatakse ning seejärel pressitakse kõrge kuumuse all tahvliteks. Nüüd saab ühekordselt kasutatavaid esemeid ringlusse võtta ja vastupidavateks komponentideks ümber töödelda, eraldades 80–90% vähem süsinikku kui traditsiooniliste, puidupõhiste või kipsist ehitusplaatide tootmisel.
„RECOMA on näide sellest, kuidas me üksikisikute ja ettevõtetena edukalt oma jäätmeid sorteerides võimaldame innovatsiooni ka ahela teises otsas – ära visatud esemed saab väärindada hinnalisteks toodeteks,“ selgitab Christopher Mills, ettevõtte Kiilto Ventures innovatsioonipartner.
RECOMA teeb kestliku ehituse lihtsaks
Nimekad ettevõtted, nagu Skanska ja Tetra Pak, investeerivad RECOMAsse, et saavutada klientide ja ettevõtte keskkonnaeesmärke.
„Me näeme ehitustehnoloogia ja traditsiooniliste materjalide puudusi ning arvestades uusi, Põhjamaades üha enam levivaid süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamise eesmärke, usume, et RECOMA on meie hoonete dekarboniseerimiseks valmis,“ sõnab ettevõtte Kiilto Ventures tegevjuht Matti Rönkkö.
Kestliku tuleviku ehitamine nüüd ja kohe
2023. aastal võttis RECOMA ringlusse umbes 1000 tonni jäätmeid. Investeering võimaldab ettevõttel alates 2024. aastast korduskasutada 7000 tonni jäätmeid aastas.
„See rahastus tähendab rohkem masinaid, suuremat tootmisvõimsust, jäätmete ringlussevõttu ja CO2 heitkoguste kokkuhoidu ehitustööstuses,“ selgitab Rosenberg.
RECOMA uuenduslik lähenemine tõi neile hiljuti auhinna SEB mainekal konkursil Next Awards kategoorias 2023 New Ideas.
„RECOMA asutajatel on õnnestunud tungida väga konservatiivse tööstuse turule. Meile avaldas erilist muljet nende teovõime – see, kuidas nad teevad koostööd teiste idufirmadega, et mitmekordistada mõju, ja nende kõva töö oma lahenduste toime tõestamisel,“ ütleb Mills kokkuvõtteks.
___
Kiilto Ventures loob idufirmasid, mis kindlustavad ehitatud keskkonna tulevikku ja taastavad loodust, ning investeerib neisse. Kiilto Ventures on üle saja-aastase ajalooga ja 2080. aasta visiooniga Soome pereettevõtte Kiilto riskikapitali investeerimisfond, mille eesmärk on olla keskkonnahoiu teerajaja ehituse, tööstusliimide ja tulekindlate materjalide, professionaalse hügieeni ning tarbekaupade valdkonnas.
RECOMA annab kasutuselt kõrvaldatud jäätmetele uue elu ja muudab need vähese CO2 heitega ja täies ulatuses ringlussevõetavaks ehitusplaadiks, mis asendab lisakulude või -koormuseta traditsioonilisi materjale.
Lisateabe saamiseks võtke palun ühendust:
Matti Rönkkö, ettevõtte Kiilto Ventures tegevjuht
Kiilto Ventures
matti.ronkko@kiilto.com
Tel +358 40 628 0999
Max Rosenberg, tegevjuht
RECOMA
max.rosenberg@recoma.se
Tel +460 70 088 0890