Kiilto Airseal Flex: tõhus kaitse radoonile

Tervisele ohtliku mürkgaasi – radooni leidub Eestis igal pool. Kõrge radoonitase on probleemiks kolmandikul Eesti pinnasest. Kõrgeim radooni sisaldus pinnaseõhus on eelkõige põhjarannikul, kuid samuti leidub tublisti radooni ka sisemaal ja saartel mõningates piirkondades.

Huvitavaid fakte radooni kohta

Radoon on radioaktiivne gaas, mis tekib uraani ja radiumi looduslikust radioaktiivsest lagunemisest. Seega, kui pinnases või ehitusmaterjalides esineb uraani või radiumi, võib radooni tase olla kõrgem.

Välisõhus radoon atmosfääri hajuvuse tõttu inimesele ohtu ei kujuta. Siseruumidesse satub radoon läbi vundamendi pragude ja avade, näiteks seina ja põranda ühenduskohast  ja avadest torustiku jaoks. Radooni kontsentreerumist siseruumidesse soodustab ka siseruumide madalam rõhk välitingimustega võrreldes.

Radooni sissehingamine suurtes kogustes pikema aja jooksul võib suurendada kopsuvähi riski. Seda peetakse ka üheks suuremaks loodusliku päritoluga kopsuvähi põhjustajaks.

Radooni kontsentratsioon võib varieeruda sõltuvalt geograafilisest asukohast, hooajast, mullast ja ehitusmaterjalidest. Seetõttu on oluline regulaarselt jälgida radooni taset siseruumides.

Kuna radoon on lõhnatu, värvitu ja maitsetu, on seda inimese meeltega raske tuvastada. See teeb radoonist eriti salakavala ohu, kuna inimesed ei pruugi olla teadlikud selle olemasolust nende ümbruses.

Radoon leidub looduslikult maapinnal, kivimites ja isegi mõnedes mineraalides. Selle tõttu võib mulla ja kivimite tüüp oluliselt mõjutada radooni kontsentratsiooni siseruumides.

On leitud, et kõrgem radooni tase võib mõjutada inimeste emotsionaalset heaolu.

Kuidas vältida radooni sattumist siseruumi

Hoone sisse on tavapäraselt püütud vältida radooni sattumist selliselt, et takistatakse õhulekkeid aluspõranda all olevast pinnasest siseõhku. Seepärast on vahelaeplaadi ja seinte vahelise ühenduse ning võimalike läbiviikude õhutiheduse tagamist peetud eriti oluliseks.

Ka kaasaegsed ventilatsioonisüsteemid on kavandatud tagamaks tervislik ja ohutu siseõhk. Õhuvahetuse suurendamine võimaldab potentsiaalselt ohtlikud gaasid, nagu radoon, kiiremini eemaldada. Lisaks tagavad need süsteemid, et siseruumides on pidevalt värske õhk.

Enne hoone kasutuselevõttu tehakse sageli ka radoonimõõtmisi, et kontrollida radooni taset siseruumides. Kui avastatakse liiga kõrgeid tasemeid, võetakse vajalikke meetmeid, nagu näiteks täiendav tihendamine või ventilatsiooni optimeerimine.

Radooni sattumist hoone sisse õhulekete kaudu saab vältida, kui tagatakse põrandaaluse konstruktsiooni õhutihedus ning välistades igasugused praod. Õige tootega saab betooni alt tuleva gaasi kontsentratsiooni vähendada nii, et see jääb alla soovitatava piirmäära isegi piirkondades, kus gaasi kontsentratsioon pinnases on suur.

Uus Kiilto Pro Airseal Flex – tõhus kaitse radoonile

Kiilto Pro Airseal Flex on uuenduslik toode, mis on testitud ja heaks kiidetud radooni tõkestamiseks hoonetes. Tegemist on mitmekülgse tootega, mis võimaldab tihendada erinevaid õhulekkeid hoonete konstruktsioonides. Põhimõte seisnebki selles, et mida rohkem hoonete õhulekkeid tihendada, mis võivad asuda näiteks konstruktsiooni ja akna vahel, põrandates ja nende liitekohtades, toru läbiviikude ümber, uste ja ukseraamaide vahel jne, seda energiatõhusamad ja õhukindlamad meie ruumid ja hooned on.

Ka energiatõhususe seisukohast on õhukindlate hoonete eelised märkimisväärsed. Tihendatud õhulekked takistavad sooja õhu väljumist hoonetest, tagades seeläbi parema soojusisolatsiooni ja vähendades soojuskadusid. See omakorda vähendab küttekulusid ja suurendab hoonete energiatõhusust. Lisaks aitab õhukindlus hoida hoonete sisekliimat stabiilsena, vähendades külma õhu ja niiskuse sissetungi ning luues mugavama elukeskkonna.

Lisaks energiatõhususele ja mugavusele on oluline rõhutada siseõhukvaliteedi tähtsust. Õhukindlate tihenduste abil suletud õhulekkekohad ei takista ainult radooni sattumist hoone siseõhku, ning ei lase mitte ainult soojust välja ja külma õhku sisse, vaid need takistavad ka tolmu ja muude peenosakeste sattumist siseruumidesse. Õhulekete sulgemine aitab parandada siseõhukvaliteeti, vähendades allergiliste reaktsioonide ja hingamisteede haiguste riski ning luues üleüldiselt tervislikuma elukeskkonna.

Kokkuvõttes võib öelda, et Kiilto Pro Airseal Flex on mitmekülgne ja tõhus lahendus energiatõhususe ja siseõhukvaliteedi parandamiseks kui ka radooni kahjulike mõjude eest. Tänu sellele tootele on võimalik saavutada tihedad ja õhukindlad hooned, mis tagavad nii mugavuse kui ka tervisliku elukeskkonna.

Kuidas vältida radooni sattumist siseruumi 1300 x 650 px (1300 x 1000 px).png

Kuidas toodet kasutada?

  1. Enne kasutamist segage toodet. Eemaldage pinnalt lahtised osakesed, seisev vesi, tolm, mustus ja soolaladestused – kõik, mis võib nakkumist halvendada.
  2. Vajadusel võib poorsed aluspinnad enne Kiilto Pro Airseal Flexi pealekandmist kruntida Kiilto Fibergum Primer´iga lahjendatud (1 : 1).
  3. Täitke üle 3 mm suurused augud ja praod eelnevalt hermeetikuga Kiilto Pro Masa.
  4. Kandke pinnale esimene kiht Airseal Flex hermeetikut. Teise kihi võib peale kanda siis, kui esimene kiht on kuivanud (4–24 h) ja toote värvus on muutunud.
  5. Tihendusvuukide lisatugevdamine: Vajadusel võib koos Kiilto Pro Airseal Flexiga kasutada Kiilto butüüllinti. Seda kasutatakse juhul, kui konstruktsioonides või vuukides toimub märkimisväärne liikumine.

Kiilto Airseal Flex on suurepärane lahendus, mis võimaldab meil tagada tervisliku siseõhuga eluruumid. Radoon, olles märkamatu oht, nõuab tähelepanu ja ennetavaid meetmeid. Airseal Flex pakub lihtsat ja tõhusat viisi radooni kontrollimiseks ja tõrjeks ning annab meile kindluse, et meie kodud on ohutud ja meie tervis on kaitstud.