Hambaravis on steriilsed instrumendid kliendikogemuse võtmetähtsusega. Äärmiselt kõrge hügieenistandard on väga oluline. Isegi väike täheldatud puudus hügieenistandardis võib kahjustada patsiendisuhet ja patsiendi usaldust võib olla raske taastada. Halvimal juhul võivad hügieeniprobleemid ohustada patsiendi ja/või meditsiinipersonali tervist.
Hambaraviüksuses peab hügieenitase olema piisavalt kõrge, et iga patsienti saaks ohutult ravida, isegi kui patsiendil või tervishoiutöötajal on sümptomiteta või teadaolev nakkushaigus. Tõhusate hügieenitavade puhul on suuhoolduse väljakutseteks muu hulgas raviprotseduuride iseloomu ja raskusastme suur varieeruvus ning tööpäeva jooksul ravitud patsientide arv.
"Nagu kirjanduses sageli öeldakse, on seadmete hoolduse ülesanne tagada puhtad, desinfitseeritud, steriilsed, funktsionaalsed ja sobivad vahendid patsiendi hooldamiseks ja uurimiseks. Seadmete pesemine ja puhastamine on selle hooldustöö osa, sest instrumentide puhtus on desinfektsiooni ja steriliseerimise edukuse oluline alus," ütleb Kiilto professionaalse puhtuse ja hügieeni valdkonna turundusjuht Arja Seppälä.
Eeltöötlus pikendab seadmete kasutusiga ja vähendab nakkusohtu.
Hügieenitavade oluline osa on eri etappidel kasutatavate pesuainete valik. Tänapäeval on lisaks toodete tõhususele muutumas oluliseks teguriks ka nende keskkonnamõju. Paljudes sektorites on esiplaanile tõusnud olelusringipõhine lähenemine, mille eesmärk on vähendada keskkonnamõju toodete ja töövahendite eluea pikendamise kaudu.
"Üks tegur, mis mõjutab positiivselt instrumentide ja muude seadmete kasutamist hambaravis, on asjatundlik eeltöötlus. Eeltöötluse eesmärk on puhastada instrumendid ja seadmed, et kõrvaldada nakkusoht võimalikult kiiresti pärast kasutamist, et võimaldada ohutut käsitsemist. Kui eeltöötlus viiakse läbi keskkonnasõbralike ainetega, ei koormata tööetapiga tarbetult keskkonda," selgitab Seppälä.
Kasutatavad instrumendid desinfitseeritakse eelnevalt, näiteks hambaraviüksuses, enne seadmete hooldust või viiakse need suletud konteineris töötlemata kujul asutusse. Instrumentide desinfitseerimise eesmärk on vähendada mikroobide arvu nii madalale tasemele, et need ei saa enam nakkust põhjustada. Instrumendid desinfitseeritakse kas kuumtöötluse teel spetsiaalses pesumasinas või keemiliselt laia toimespektriga desinfitseerimisainega. Enamikku instrumente saab otse pesta, kuid kuumuse suhtes tundlikud või muul viisil otsetöötluseks sobimatud instrumendid desinfitseeritakse nakkusohu kõrvaldamiseks enne käsitsi pesemist.
Instrumendid, mida ei saa kohe pärast kasutamist pesta, võib katta kaitsegeeliga, et takistada bakterite kasvu ja vältida mustuse kuivamist pinnale. Kaitsegeel pihustatakse instrumentidele kohe pärast kasutamist ja instrument võib olla geelis kolm kuni viis päeva. Geeli ei pea enne pesemist maha loputama ja see sobib hästi kõikidele materjalide.
Keskkonnamõju mõõdetakse protsessi käigus
Hambaravis kasutatakse palju tundlikke materjale ja nende pesemine nõuab ainetelt erilisi omadusi. Seppälä sõnul annavad usaldusväärsed ja vastutustundlikud tootjad tänapäeval väga avalikult teavet iga toote keskkonnaaspektide kohta. Neid aspekte on arvestatud mitmel viisil, näiteks tooraine, tootmisprotsessi, logistika, pakendimaterjali või toote kasutamise ja jäätmekäitluse osas.
Soome ettevõtte Kiilto, mis sel aastal sai 100-aastaseks, on keskkonnakaitselistele aspektidele tähelepanu pööranud juba pikka aega. Viimastel aastatel on need aga veelgi enam keskmesse toodud ning ettevõte on võtnud endale kohustuse uurida keskkonnamõjusid neljas erinevas valdkonnas. Lubaduse ambitsioonikad eesmärgid on muuta ettevõtte kogu tegevus 2028. aastaks süsinikuneutraalseks, võtta kasutusele pakendamisvõimalused, mis tagavad positiivse keskkonnamõju, pakkuda valdkonna parimaid ringmajanduslahendusi teenusena ning olla valdkonna juhtiv ringmajandusettevõte.
Desinfitseerivad pesumasinad võivad optimeerida lõpptulemust
Kohaliku ettevõtja üks tugevusi on tema head teadmised valitsevatest tingimustest.
"Kiilto ambitsioon on olla rahvusvaheliselt kohalik mängija, st tunda kogu oma tegevuskeskkonnas valitsevaid tingimusi turuliidrile omase kindlusega. Põhjalik arusaam erinevatest tervist ja keskkonda mõjutavatest aspektidest, mida vajavad professionaalsed puhtuse ja hügieeni eksperdid hambaravisektoris," ütleb Seppälä.
Seadmete hooldamisel mõjutavad näiteks pesutemperatuur, pesuaine doseerimine ja veekogus nii tulemuse kvaliteeti kui ka mõju keskkonnale. Tõhusad vahendid nende tegurite optimeerimiseks on pesu- ja desinfitseerimisseadmed, mis puhastavad seadmeid temperatuuril 45-55 °C ja seejärel desinfitseerivad 85 °C juures oleva vee või auruga. Pesuprogramm hõlmab loputamist külma veega, pesemist pesuvahendi ja kuuma veega, loputamist ja desinfitseerimist ning võimalusel kuivatamist. Programm kestab 15-40 minutit. Pesumasinas saab valida erinevaid programme, mille kestus ja temperatuur varieeruvad. Desinfitseeriv pesumasin sobib kõikidele kuumus- ja niiskuskindlatele instrumentidele. Loomulikult tuleb järgida seadmete ja instrumentide tootjate antud juhiseid.
Desinfitseerivaid pesumasinaid kasutatakse koos hambaraviinstrumentidele ja kohalikele veetingimustele sobivate puhastusainetega.
"Kiilto tootevalikusse kuulub pesuaine, mis on valmistatud kõikidele Põhjamaade veetingimustele sobivaks ja mida saab kasutada hambaravis kasutatavate tundlike materjalide probleemivabaks pesemiseks," selgitab Seppälä.