Koostöös professionaalse hügieenivaldkonna äriklientide ja partneritega on Kiilto edukalt lõpetanud pakendite suletud tsükli süsteemi projekti. Kokku toodetakse Kiilto toodete jaoks 90 000 uut pakendit, kasutades selleks taaskasutatud pakendeid.
Suletud tsükli süsteemi kontseptsioon ei ole uus, kuid Kiilto koordineeritud katse oli ainulaadne, kuna see viidi läbi spetsiaalselt kõrge tihedusega polüetüleenist (HDPE) valmistatud pesuvahendite pakenditega. Võrreldes supermarketite riiulitel leiduvatega pakenditega nõuavad professionaalse hügieeni valdkonna tooted erinevat pakendikvaliteeti, seda eriti keemilise vastupidavuse osas.
“Suletud tsükli väärtus seisneb taaskasutatud materjali puhtuses, kuna see koosneb ainult eraldi kogutud HDPE-st. Taaskasutatud plasti allikas on rangelt kontrollitud, mis võimaldab meil vältida saasteainete sattumist taaskasutatud materjali. See tagab järjepideva kõrge kvaliteedi,” selgitab Heidi Kähkönen, kes vastutab Kiilto professionaalse hügieeni- ja tarbijatoodete üksuste pakendiarenduse eest.
Kähkönen on õigustatult põnevil pilootprojekti edust. Polnud kaugeltki kindel, et kogutud taaskasutatud plast sobib professionaalse hügieeni valdkonnas kasutatud toodetele mõeldud pakendite taaskasutamiseks.
“See on suur samm edasi ringmajanduse edendamisel. Nüüd, kui oleme näidanud suletud tsükli süsteemi teostatavust, avab see täiesti uusi võimalusi pakendite taaskasutuse arendamiseks,” rõõmustab Kähkönen.
Õppetunnid – väärtuslikud teadmised ringmajanduse potentsiaalist
Üks pakendite kogumises osalenud ettevõtetest oli piimatööstus Hämeenlinna Osuusmeijeri. Kooskõlas oma keskkonnaprintsiipidega minimeerib piimatööstus oma tootmisprotsessides jäätmete teket, maksimeerides materjalide taaskasutust, ringlussevõttu ja taastamist.
Hämeenlinna Osuusmeijeri kvaliteedi-, keskkonna- ja tootearendusjuht Anne Isokangas selgitab, et nende keskkonnasertifitseeritud tootmisüksus on harjunud taaskasutusega, kuid konkreetsete pakendite eraldi kogumine nõuab selgeid juhiseid. Ta mõtiskleb ka taaskasutuse hinnakujunduse üle, viidates sellele, et suletud tsükli taaskasutuse muutmine rutiinseks praktikaks kõigi suurustega ettevõtetele võib nõuda laiemat arutelu jäätmekäitluse ja transpordikulude üle.
Pesuvahendipudelite kogumislogistikat haldas LHJ Group. Pasi Kaskinen LHJ-st selgitab, et nad on alati valmis proovima uusi algatusi.
“Pilootprojekt oli suurepärane näide sellest, kuidas taaskasutus on tehniliselt teostatav, kui kasutaja on motiveeritud oma jäätmeid õigesti sorteerima. Saime klientidelt puhta ja kvaliteetse materjali.” märgib Kaskinen.
“See pilootprojekt andis väärtuslikke teadmisi suletud tsükli taaskasutuse võimalustest erineva suuruse ja tööstusharuga ettevõtetes.”
Kaskinen ennustab ka, et pakendite tootjavastutus toob tulevikus kaasa uusi kohustusi. Ta usub, et lähitulevikus võetakse kasutusse erinevad kogumismeetodid, näiteks suuremate jäätmevoogude kogumine ja hiljem materjalitüübi järgi sorteerimine.
Kogemus + professionaalsus = edu
Pilootprojekti käigus kogutud pakendite taaskasutust haldas Lassila & Tikanoja (L&T). Mikko Mäenpää L&T-st ütleb, et oli algselt skeptiline kogumise teostatavuse suhtes.
“Kui koguda korraga väikseid koguseid, on üheks takistuseks piisava mahu saamine. Meie eesmärk oli 5500 kilo. Lõpuks läks kõik sujuvalt ja tulemused olid suurepärased.”
Kogutud pakendite suhteliselt väike maht nõudis nende töötajatelt kõrgetasemelist asjatundlikkust. L&T on osalenud paljudes teistes suletud tsükli taaskasutusprojektides, kuid pesuvahendite pakendid ja nende materjal olid neile uued.
“Me juba peseme ja taaskasutame plasti, kuid meie töötlemisliinid on suured, mis tähendab, et väiksemaid koguseid tuleb kiiresti käsitleda. See nõudis täpseid kohandusi, kiiresti.
Pesuvahendite pakendid vahutasid veidi pesemise ajal, kuid see probleem lahendati kergesti vahutamisvastase ainega.”
Samm edasi kaubandusliku pakendite taaskasutuse jaoks
Sügis 2024 oli põnev aeg, kuna lõpuks algas uute pakendite tootmine. Kuigi oli selge, et taaskasutatud materjali saab kasutada Kiilto kõigi teiste toodete jaoks, rippus õhus endiselt suur küsimus: kas see vastab professionaalse hügieeni valdkonnas nõutud kvaliteedistandarditele? Vastust oodati suure põnevusega.
“Pakendeid testiti põhjalikult ja tulemused olid suurepärased. Materjal on kõrge kvaliteediga ja vastab ettenähtud nõuetele,” ütleb Kähkönen.
Uued 5-liitrised kanistrid sisaldavad 35% taaskasutatud plasti, mis on Muovi-Heljanko Oy tegevjuhi Simo Heljanko sõnul praegu maksimaalne võimalik kogus.
Kuigi taaskasutatud materjali omadused vastavad täielikult uue plasti omadustele, on siiski mõned erinevused.
“Kanistrid on valmistatud polüetüleenist, erinevate plastkihtidega. Taaskasutatud plast asetatakse keskmisesse kihti, samas kui välimine ja sisemine kiht on valmistatud uuest plastist. Välimine kiht moodustab umbes 20% seinapaksusest. Kuna taaskasutatud plast koosneb erinevatest värvidest, võib keskmine kiht kumada läbi välimise kihi, põhjustades pakendi värvis kergeid erinevusi.”
“Suletud tsükli pakendamine on üks viis kaubandusliku pakendite taaskasutuse edendamiseks. Kuid tööstuslikul tasandil näen veelgi suuremaid võimalusi. Suletud tsükkel võimaldab plasti taaskasutada geograafiliselt piiratud alal- näiteks Soomes, selle asemel, et seda üle maailma transportida. Praegu segavad paljud organisatsioonid kõik plastitüübid kokku, kuna puudub tõhus eraldi kogumisprotsess. Loodan näha rohkem arutelusid selle lahendamise kohta,” ütleb Kähkönen.
Lühidalt:
Suletud tsükli pilootprojekti numbrid:
- 5 500 kg tühja pakendit
- 90,000 uut kanistrit, mis on valmistatud 35% taaskasutatud plastist
Pakendite kogumises osalenud ettevõtted olid Hämeenlinna Osuusmeijeri, Valio, Juvenes, Perho Culinary, Tourism & Business College, Kotka linn, Hamina linn, Helsingi Ülikool, CC-Tukku ja LTQ Partners.
Kogumislogistikat haldas LHJ Group.
Pakendite taaskasutust graanuliteks haldas Lassila & Tikanoja.
Uute pakendite tootmist haldas Muovi-Heljanko.
Lisateave:
Heidi Kähkönen
Packaging Development Manager
Heidi.kahkonen@kiilto.com
+358 40 837 0830