Isku hakkas mööblitootmises kasutama Kiilto Pro WRX 3070 biopõhist neutraalse pH-ga liimi. Uus liim sisaldab väga vähe formaldehüüdi. Liimivahetus on muutnud Isku tootmisprotsessi kvaliteetsemaks, tõhusamaks ja ohutumaks.
Soome mööblitootja Isku hakkas hiljuti kasutama Kiilto Pro WRX 3070 biopõhist liimi, mis on välja töötatud spetsiaalselt mööblitööstuse jaoks. D3-klassi PVAc-liime kasutatakse puidutööstuses näiteks uste, parketi, köögi ja vannitoa tööpindade ja riiulite valmistamiseks.
Uus WRX 3070 liim on neutraalse pH-ga ega riku paigaldatava spooni värvi. Tänu liimi väga väiksele formaldehüüdisisaldusele on tootmine ohutum ja toote tarbimine kogu selle elutsükli jooksul vastutustundlikum.
„Pärast seda, kui uut Kiilto liimi kasutama hakkasime, ei ole teatatud ühestki kvaliteediveast, mille põhjus on rikutud värviga spoon. Tootmisprotsess on uue liimiga muutunud palju kulutõhusamaks,“ ütleb Isku ostu- ja suunajuht Antti Koljonen.
Juha Rinne kontrollib koos Antti Koljoneni ja Jukka Holttineniga liimimistulemust.
Värvimuutused liimimisel rikuvad materjali
See on mööblitootmises suur probleem, et happelise pH‑ga liim rikub spooni värvi ja puitmaterjal läheb raisku. Kui kasutada näiteks tammespooni, võib liimitud ala värv liimaine happesuse mõjul muutuda ja kahjustatud esemed tuleb tootmisest kõrvaldada. Koljonen räägib, et varem ei möödunud Isku tootmises nädalatki, kui poleks avastatud tooteid, mille värv on liimi tõttu rikutud.
„Puit on naturaalne materjal ja selle värvimuutusi on raske ette näha, mõni tükk kahjustub teistest kergemini. Liimi läbitungimine – liimaine nähtav imbumine spooni pinnale – tuleb tavaliselt ilmsiks alles tootmisprotsessi lõpus, näiteks siis, kui lauda lakitakse. Kui nii juhtub, on aeg ja materjal, mis kulus värvi muutnud toote valmistamiseks, raisku läinud,“ selgitab Kiilto lahendusjuht Juha Rinne.
Kuna spoon on õhuke, ei saa rikutud värviga toodet lihvida, töödelda ega parandada ja see tekitab tootmisprotsessis tarbetut kulu.
„Et seda probleemi lahendada, töötati välja Kiilto WRX 3070 liim. Muutsime liimi koostist, et see ei saaks nii sügavale spooni sisse tungida. Toodet arendades õnnestus meil liimi vähem imbuvaks ja läbitungivaks muuta, rikkumata selle muid omadusi,“ ütleb Kiilto arendusjuht Jukka Jokela.
Samuti saab Kiilto täiustatud PVAc‑liimiga kasutada õhemat spooni. Nii hoitakse materjali ja kulusid kokku.
Biopõhine liim: kestlik valik
Isku hakkas uut liimi kasutama Kiilto algatusel. Esimesed sammud vahetuse poole tehti umbes poolteist aastat tagasi.
„Kuna tegu on tõelise uuendusega, võttis liimi omaduste täpne reguleerimine palju aega. Muu hulgas tahtsime teha liimi biopõhiseks, et see oleks klientidele ka kestlik valik,“ selgitab Jokela.
„Selline liim nagu WRX 3070, mis ei haise, liimib kiiresti, ei riku puitu ja sisaldab vähe formaldehüüdi, on turul ainulaadne,“ ütleb Rinne.
Kiilto Pro WRX 3070 formaldehüüdisisaldus on kuni 95% võrra väiksem kui üldlevinud liimidel. See tähendab, et WRX 3070 sisaldab vähem formaldehüüdi kui näiteks õun.
„Isku tootmismeeskond on väga rahul, et liim ei lõhna tugevalt ja on ohutum. Muidugi ei olnud ka eelmises liimis formaldehüüdi ohtlikult palju, aga mida vähem seda tootes on, seda parem,“ märgib Koljonen.
Antti Koljonen (paremal) ja Juha Rinne Isku salongis.
Suurem energia- ja kulutõhusus
Kiilto Pro WRX 3070 liimi pressimisaeg on väga lühike ja liimimise ajal ei ole vaja kasutada suurt kuumust. See säästab energiat ning kogu liimimisprotsess on palju tõhusam, kuna pressimine on kiirem ja pinnatöötlus ühetaoline. Lühem pressimisaeg võib tootmisjõudlust hinnangute järgi keskmiselt kuni 20% võrra suurendada.
„Kui varem pressisime kõige rohkem 500 lauaplaati päevas, siis uue liimiga kuni 600. See on märkimisväärne tootmisjõudluse kasv,“ ütleb Rinne.
Uus tehnoloogia, mis õnnestub esimesel katsel
Isku ja Kiilto koostöö on läinud suurepäraselt. Koljonenil on väga hea meel, et Kiilto andis Iskule aegsasti teada viimastest uuendustest, mis võivad tootmise tõhusust, ohutust või kvaliteeti parandada.
„Olen tänulik, et Kiilto rääkis meile uuenduslikust liimist juba selle väljatöötamise varases etapis ja küsis, kas soovime seda tootmises katsetada. Tänu uuele liimile on raiskamist palju vähem,“ sõnab Koljonen.
„Tootmine sujub hästi, kui kõik õnnestub juba esimesel korral.“